Wspomnienia obejmują lata drugiej wojny światowej i dotyczą działalności niepodległościowej Autorki na terenie Podhala, a następnie pobytu w więzieniu "Palace" w Zakopanem i obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Książka opisuje biografie i zasługi osób, których dokonania stanowią oddzielne karty w dziejach kultury lub w historii bibliotekarstwa i księgoznawstwa. Są to m.in. Szymon Szymonowic, Jerzy Samuel Bandtkie, Samuel Bogumił Linde, Joachim Lelewel, Adam Mickiewicz, Estreicherowie, Stefan Żeromski i Lucjan Rydel.
Dwaj szachowi mistrzowie sportu prezentują książkę bedącą zapisem ich zainteresowań i pasji, jakie stanowi gra w szachy. "Krainy tej nie znajdziesz na żadnej mapie świata. Zapewne domyślasz się, iż rozpościera się ona na szachownicy. Trzydzieści dwie niepozorne figurki szachowe rozmieszczone na sześćdziesięcioczteropolowej kwadratowej desce. Oto całe szachowe królestwo."
Tekst oparto na wydaniu: Kalevala, Werner Soderström Oy, Porvo 1953.
Poemat epicki składający się z pieśni ludowych (tzw. run) i legend z terenów Finlandii, Estonii, Karelii i innych terenów, zebranych i opracowanych w XIX wieku przez Eliasa Lönnrota. Poemat obejmuje okres od stworzenia świata do średniowiecza i składa się z różnych wątków, dziejących się w świecie baśniowym i realnym, opisujących życie i czyny bohaterów oraz walkę dwóch wrogich plemion o Sampo – mityczny młynek szczęścia. Niektóre rozdziały opisują zwyczaje obrzędowe oraz pieśni, czary i zaklęcia z czasów pogańskich. Kalevala została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, zarówno wierszem jak i prozą. J.R.R. Tolkien przyznał, że była dla niego inspiracją przy pisaniu tekstów wchodzących w skład zbioru Silmarillion.
...Myśli mi przybyło. Znałam wieś z obrazka. Na koloniach, kiedy mieliśmy zajęcia według zainteresowań, rysowałam kwiaty, drzewa, las, chałupy... W Kolibie poznałam chałupę od środka. U własnej babki ją poznałam. Babkę też. Z jej kurkami, świnkami, smrodem, z jej biedą... i moją...
"Mocarni czarodzieje" są wyborem bajek rosyjskich, które w ustnej twórczości ludowej przetrwały już kilka wieków i do dziś są przekazywane i wzbogacane przez kolejne pokolenia bajarzy (...). Powstałe z serca ludu, z jego rojeń i marzeń, lub też osnute na podaniach i legendach, wzruszają swą prostotą i pięknem, zaskakują fantastyką i moralną pointą".
W książce zebrano bajki najbardziej typowe dla ukraińskiej prozy ludowej. Wyboru dokonał, przełożył, przedmową, posłowiem i komentarzem opatrzył Aleksander Barszczewski. Ilustrowała Olga Siemaszko.
Adam Bień, ostatni żyjący z szesnastu działaczy Polski Podziemnej aresztowanych przez NKWD i uwięzionych na Łubiance utrwalił w tomie tym historię przez siebie przeżytą.
Spis treści: Wstęp, I. Wszystko zaczęło się całkiem zwyczajnie, II. Słoneczny krąg, III. Wujek Dobosz, IV. Pod Zielonym Parasolem Lata, V. Małe Ciepło, czyli Małe Dojrzewanie, VI. Baza Pod Zielonym Parasolem, VII. Wstęp za jeden uśmiech, VIII. Oni, czyli ci znad rzeki, IX. Spotkanie przy ognisku, X. Podróże, podróże..., XI. Ostatecznie... niech będzie Czapla!, XII. Duża zima, XIII. Wielka Historia Rzeczy Małych i Dużych, XIV. Na Wyspie Wielkanocnej. Zamiast zakończenia.